Wykłady realizowane w ramach zajęć UTW
„Styl myślenia – czy można oceniać zdolność ryby do wspinania się na drzewa?” - to tytuł wykładu, który odbędzie się dnia 25 października w sali A36.
Pierwsze prawo psychologii głosi, że „ludzie różni są”. Pod wieloma względami: osobowości, temperamentu, doświadczeń, wieku, płci itd.
Zapraszamy na wykład poświęcony stylom myślenia, których znajomość pomaga w pewnym fragmencie odkodować styl funkcjonowania poszczególnych osób.
Dzięki temu możemy od razu zacząć budować mosty komunikacyjne pomiędzy nami. Znając siebie i rozumiejąc swój preferowany sposób funkcjonowania, możemy podejmować wyzwania, które są naprawdę ambitne i wartościowe – i rozwijają nas w kierunku naszych naturalnych predyspozycji.
Podczas wykładu poznacie Państwo „ludzi z 4 planet” ich możliwości i ograniczenia, wynikające z posiadanego stylu myślenia i działania.
Wykład poprowadzi mgr Ewa Karlińska coach, certyfikowany trener FRIS.
Serdecznie zapraszamy
--------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy na wykład pt. "Ćwiczenia Klappa w treningu zdrowotnym osób starszych" dnia 11 października 2024 r. o godz.13.30
Wykład poprowadzi dr Małgorzata Kałwa
Charakterystyka METODY KLAPPA:
Metoda ta polega na zastosowaniu odpowiednich pozycji izolowanych oraz schematu ruchu – jakim jest sterowanie oddolne (obręczą biodrową ) oraz sterowanie odgórne (obręczą barkową).
Wykorzystanie:
W wadach postawy (głównie skoliozach), minimalizowaniu lub znoszeniu bólu z powodu nadmiernego napięcia mięśni, kompensacji ćwiczeń sportowych, kompensacja jednostronnie obciążających zadań ruchowych (wynikających np. z pracy), odciążenia kręgosłupa na poszczególnych odcinkach, jako terapia wspomagająca wzmacnianie i rozciąganie mięśni prowadząca do korekty ustawienia ciała, jako ćwiczenia zwiększające ruchomość kręgosłupa, jako ćwiczenia usprawniające wydolność krążeniowo-oddechową i poprawiające pojemność życiową płuc.
--------------------------------------------------------------------------
Zadanie publiczne pn. "Senior Explorers: Podróżuj, Poznawaj, Ucz się i Baw" dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Zapraszamy na wykład inauguracyjnych z okazji rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który odbędzie się dnia 27.09.2024 r. o godzinie 13.30 w sali A36, który wygłosi Roger Piaskowski - legnicki historyk sztuki.
Będziemy mieli możliwość wysłuchania pasjonującego wykładu na temat „Perły Sztuki Śląskiej”. Prelegent przeprowadzi nas przez świat pełen skarbów sztuki Dolnego Śląska. Na wykładzie przedstawione zostanie bogactwo i różnorodność dzieł sztuki powstałych na Dolnym Śląsku w ich historycznym i stylowym przeglądzie z podkreśleniem przykładów dziedzictwa światowego wpisanych na listę UNESCO oraz najważniejszych obiektów sztuki z najbogatszego w zabytki regionu w Polsce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na legnickie skarby z Zamkiem Książąt Piastowskich i Mauzoleum Piastów na czele.
Sztuka Dolnego Śląska to w wielu przypadkach dzieła o europejskim znaczeniu i ponadregionalnym pięknie.
W trakcie spotkania z Państwem po raz kolejny wejdziemy w świat pełen niezwykłości sztuki i wciągających opowieści.
Serdecznie zapraszamy :)
--------------------------------------------------------------------------
Zadanie publiczne pn. "Senior Explorers: Podróżuj, Poznawaj, Ucz się i Baw" dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Szanowni Państwo,
W dniach 16 października i 13 listopada o godz.15.00 zapraszamy Państwa na zumbę z Adamem, podczas której z uśmiechem i radością połączymy taniec z ćwiczeniami cardio, pracy mięśni, równowagi i gibkości w rytmach latynoskiej (i nie tylko) muzyki.
Bez względu na Twój poziom zaawansowania każdy będzie mógł się poruszać i tańczyć zgodnie ze swoimi możliwościami.
Przyjdź, spędź aktywnie czas i poczuj tę energię, która raduje ciało, głowę i duszę :)
Zapisy na zajęcia odbędą się na pierwszym spotkaniu organizacyjnym 27 września o godz.13.00 w sali A36.
Serdecznie zapraszamy
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ROK AKADEMICKI 2023/2024
ODŻYWIAJ SIĘ ŚWIADOMIE
Dnia 07 czerwca odbędzie się ostatni wykład w tym roku akademickim pt. "Odżywiaj się świadomie", który poprowadzi dla Państwa mgr Katarzyna Traczuk-Bernat.
To wyjątkowa okazja by dowiedzieć się więcej na temat zdrowego odżywiania, które jest kluczem do długiego i zdrowego życia.
-----------------------------------------------------
CHEMIA W ŻYCIU CODZIENNYM
Dnia 24 maja w sali A36 odbędzie się wykład pod tytułem "Chemia w życiu codziennym", który przeprowadzi pani mgr Katarzyna Zabłotna.
Chemia żywności jest nauką o składzie surowców i produktów żywnościowych, dodatków i zanieczyszczeń żywności, a także o biochemicznych i chemicznych reakcjach zachodzących w surowcach i produktach żywnościowych w czasie przechowywania i przetwarzania. Spojrzymy na żywność oczami chemika, zastanowimy się co się kryje w składach pożywienia, po które na co dzień sięgamy.
-----------------------------------------------------
PRAWO SPADKOWE. ZACHOWEK. NOTARIUSZ. TESTAMENT
Zapraszamy serdecznie na wykład pt. "Prawo spadkowe. Zachowek. Notariusz. Testament", który odbędzie się w dniu 10 maja o godzinie 13:30 w sali A36.
Wykład jest kontynuacją uczestnictwa w zajęciach praktycznych na rozprawach sądowych w Sądzie Rejonowym w pierwszym semestrze.
Wykład poprowadzi pan mgr Andrzej Marek specjalizujący się w dziedzinie prawa spadkowego, który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze. Tematyka wykładu obejmie m.in. zasady sporządzania testamentu, dziedziczenie ustawowe oraz postępowanie spadkowe.
Liczymy na Państwa obecność i aktywne uczestnictwo w dyskusji po wykładzie.
-----------------------------------------------------
Zadanie publiczne pn. "Senior Explorers: Podróżuj, Poznawaj, Ucz się i Baw" dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
WARSZTATY Z WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH REALIZOWANE W STUDIU NAGRAŃ COLLEGIUM WITELONA.
Jeśli chcesz się nauczyć występować przed kamerą zapisz się koniecznie na warsztaty, które odbędą się dnia 14 maja 2024 r. (wtorek) lub 20 maja 2024 r. (poniedziałek) od godziny 14.00 w sali 318 budynek C.
✅ Nauczymy cię, jak być pewnym siebie przed kamerą, nawet jeśli się boisz.
✅ Pokażemy, jak mówić i zachowywać się, żeby ludzie cię zrozumieli.
✅ Znajdziesz się w profesjonalnym studio TV.
✅ Będziesz mógł/a ćwiczyć byś poczuł/a się pewniej przed kamerą.
Nie zwlekaj! Zapisz się już dziś!
-----------------------------------------------------
Zadanie publiczne pn. "Senior Explorers: Podróżuj, Poznawaj, Ucz się i Baw" dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dnia 25 kwietnia (czwartek) o godzinie 11.30 w sali A36 zapraszamy Państwa na spotkanie z miejscowym ekologiem, miłośnikiem zwierząt i przyrody - panem mgr Krzysztofem Strynkowskim, z którym odbędą się w ramach projektu "Senior Explorers: Podróżuj, Poznawaj, Ucz się i Baw" zajęcia teoretyczne, realizowane w siedzibie Uczelni oraz praktyczne realizowane w terenie.
W ramach spotkań planowane są dwa bloki tematyczne.
Jeden związany z zielenią i florą miejską, jej znaczeniem dla środowiska miejskiego i sposobów ochrony.
Drugi blok tematyczny (17.05.2024 r.) związany z rolą wody w przyrodzie, jej znaczenia dla człowieka, sposobów oszczędzania i ochrony wód.
W obydwu przypadkach prace terenowe będą odbywały się w parku miejskim, wzdłuż Kaczawy na terenie miasta oraz w Lasku Złotoryjskim.
-----------------------------------------------------
KRYMINALISTYKA W PRAKTYCE
Dnia 26 kwietnia o godz.13.30 w sali A243 zapraszamy Państwa na wykład "Kryminalistyka w praktyce", na którym pan mgr Edward Polakiewicz zapozna Państwa z tematyką w zakresie ujawniania śladów kryminalistycznych ze szczególnym uwzględnieniem śladów daktyloskopijnych oraz z taktyką kryminalistyczną w odniesieniu do przesłuchania świadka i pobrania odpowiedniego materiału porównawczego do badań.
W trakcie zajęć odbędą się warsztaty praktyczne w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych z uwzględnieniem śladów traseologicznych, mechanoskopijnych oraz daktyloskopijnych. Słuchacze po wprowadzeniu będą mieli możliwość ujawniania śladów z wykorzystaniem technik optycznych i fizycznych. Po wyjaśnieniu istoty badań daktyloskopijnych zostaną przeprowadzone warsztaty w zakresie pobierania właściwego materiału porównawczego do badań daktyloskopijnych.
Zapraszamy Państwa do przyniesienia na zajęcia przedmiotów do ujawniania śladów.
Mogą to być puste (ale niekoniecznie) opakowania szklane, plastikowe po napojach oraz kartki papieru.
-----------------------------------------------------
DOROSNĄĆ DO STAROŚCI - WYZWANIE ROZWOJOWE CZŁOWIEKA
Dnia 19 kwietnia o godz.13.30 zapraszamy Państwa na wykład "Dorosnąć do starości - wyzwanie rozwojowe człowieka", na którym poruszone zostaną kwestie potrzeb, kryzysów i wyzwań jakie stoją przed każdym człowiekiem, a których zrozumienie jest nam potrzebne do akceptacji procesu starzenia się.
Wykład poprowadzi pani Alicja Przepiórska - Ułaszewska, psychogerontolożka, trenerka, coachka, mentorka, doradczyni zawodowa, wykładowczyni akademicka. Od ponad 20 lat związana z edukacją dorosłych. Jest trenerką jogi śmiechu, absolwentką kursu dla animatorów działań międzypokoleniowych i międzynarodowych, absolwentką szkoły terapii tańcem i ruchem oraz kursu instruktorskiego tańców w kręgu. Od 2019 r. prowadzi Fundację Via Salutis, działającą na rzecz edukacji i aktywizacji osób starszych oraz na rzecz przygotowania kadr do pracy z seniorami. Jest m.in. współautorką metody aktywizacji społecznej osób starszych pn. „DraBiNa – drama, biografia, narracja” oraz programu osiągania dobrostanu w wieku senioralnym pn. wzMOCnieni.
W 2024 r. założyła Poradnię Psychogerontologiczną, miejsce, gdzie problemy i potrzeby wieku senioralnego traktowane są na serio.
------------------------------------------------------
UWAŻNOŚĆ CIAŁA I ODDECHU. REDUKCJA STRESU.
A co by się w nas pojawiło na poziomie odczuć w ciele, emocji i myśli - gdybyśmy spojrzeli na siebie w następujący sposób?
- CIAŁO jest moim DOMEM a ODDECH energią jego mieszkańców....
Zapraszamy w piątek 12.04.2024 r. o godz. 13.30 na nieco bliższe spotkanie z naszym oddechem i ciałem, w czasie którego wymienimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą w obszarze stosowanych prostych i dostępnych nam wszystkim praktyk aby mieć więcej energii, chęci i siły do życia... Zajęcia poprowadzi pani dr Katarzyna Lisowska.
--------------------------------------------------------
JAK ODNALEŹĆ SIĘ W ŚWIECIE NOWOCZESNYCH FINANSÓW I UNIKNĄĆ ZAGROŻEŃ
Dnia 22.03.2024 r. o godz.13.30 zapraszamy na wykład z panią mgr Alicją Szeibinger dotyczący zdrowych finansów osobistych i unikania zagrożeń finansowych.
Wykład pomoże Państwu w rozpoznawaniu pułapek i zagrożeń związanych z utratą oszczędności życia.
- Ktoś chce włamać się na Twoje konto ? - pokażemy jak zadbać o to, by nie stać się ofiarą.
- Dowiesz się też, jak zabezpieczyć się dziś, by dostęp do swoich pieniędzy w banku nie był zagrożony.
Na tym spotkaniu przekonasz się, że nie potrzebujesz mieć kierunkowego wykształcenia i analizować wielu regulaminów, aby : - uniknąć opłat za prowadzenie konta;
- zyskiwać na kontach bankowych;
- rozsądnie korzystać z promocji, programów lojalnościowych i rabatowych oferowanych przez banki;
- znaleźć coś dla siebie w ofertach nowoczesnych instytucji finansowych i nowych możliwościach, jakie oferują firmy
-------------------------------------------------------
WROCŁAWSCY LUMINARZE ŚWIATOWEJ MEDYCYNY
"Wrocławscy luminarze światowej medycyny" to zestaw filmów dokumentalnych pokazujący najwybitniejszych przedstawicieli wrocławskiej medycyny.
Dwóch bohaterów to uczeni z czasów niemieckich. Jan Mikulicz-Radecki twórca światowej torakochirurgii po raz pierwszy z powodzeniem otworzył klatkę piersiową i wprowadził do chirurgii zasady aseptyki. Otfrid Foerster uchodzi za twórcę światowej neurochirurgii i wprowadził wiele pionierskich zabiegów na mózgu. Dwa lata spędził u łoża umierającego wodza rewolucji Lenina.
Dwóch kolejnych uczonych to polscy uczeni w powojennym Wrocławiu. Ludwik Hirszfeld to z całą pewnością najwybitniejszy polski uczony z dziedziny medycyny we Wrocławiu. Twórca nauki o grupach krwi stworzył podstawy immunologii. Drugi to prof. Wiktor Bross, twórca polskiej kardiochirurgii. Po raz pierwszy w Polsce zamknął w hipotermii w roku 1958 ubytek międzyprzedsionkowy u 12-letniego chłopca. W roku 1961 pierwszy w Polsce wykonał zabieg w krążeniu pozaustrojowym z użyciem maszyny płuco-serce. Do tych właśnie tradycji nawiązują współcześni pracownicy Uniwersytetu Medycznego.
Serdecznie zapraszamy na wykład z dr hab.n.med. Krzysztofem Wroneckim dnia 15.03.2024 r. godzina 13.30 sala A36.
------------------------------------------------------
JAK DBAĆ O SKÓRĘ - KOSMETOLOGIA ZIMĄ I LATEM
Celem wykładu jest podkreślenie znaczenia regularnej i odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Prowadząca wykład mgr Agnieszka Kucha-Kiedel zachęci Państwa do podejmowania działań mających na celu utrzymanie zdrowej i promiennej skóry zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Serdecznie zapraszamy - 16.02.2024 r. godz.13.30
------------------------------------------------------
PROFILAKTYKA SCHORZEŃ UKŁADU SERCOWO-NACZYNIOWEGO
Serce to niezwykły i najważniejszy narząd, wykonujący nieustannie pracę w naszym układzie krążenia, który zapewnia nam sprawne funkcjonowanie wszystkich tkanek zaopatrując je w tlen.
Tematyka wykładu będzie poświęcona omówieniu wybranych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia oraz zasadom zapobiegania rozwojowi chorób serca, takimi jak prawidłowa dieta czy regularna aktywność fizyczna.
Wykład poprowadzi dla Państwa pani dr Barbara Cieślik.
Serdecznie zapraszamy 12.01.2024 r. od godz.13.30 sala A36.
------------------------------------------------------
GELOTERAPIA - ZNACZENIE ŚMIECHU DLA ZDROWIA
Znane porzekadło głosi, że śmiech to zdrowie.
I rzeczywiście – badania dowodzą, że częsty śmiech pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
Geloterapia, czyli terapia śmiechem, może wspomóc leczenie wielu chorób, pomaga odreagować stres, łagodzi konflikty, frustracje, a nawet przytłumia lęk.
Serdecznie zapraszamy na wykład "Geloterapia - znaczenie śmiechu dla zdrowia", który poprowadzi dla Państwa mgr Alicja Przepiórska-Ułaszewska.
-------------------------------------------------------
LASOTERAPIA - DO LASU PO ZDROWIE
W piątek 8 grudnia zapraszamy Państwa na wykład pt."Lasoterapia - do lasu po zdrowie"
Dowiemy się jak znakomity wpływ na nasze zdrowie zarówno w sferze układu oddechowego, odpornościowego jak i nerwowego ma wpływ lasu.
Im bardziej stajemy się gatunkiem miejskim, tym bardziej tęsknimy za przyrodą, naturą, przestrzenią, zielenią i lasem pełnym drzew.
Nie możemy żyć odcięci od przyrody, bowiem człowiek został stworzony do życia w zgodzie z naturą.
Duża dawka tlenu i olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają zbawienne działanie na nasze na zdrowie i poczucie dobrostanu.
Lasoterapia niezwykle skutecznie koi skołatane nerwy, jest więc zbawienna w walce ze stresem, z nadciśnieniem i z depresją.
O tym wszystkim opowie Państwu pani Alicja Przepiórska-Ułaszewska z Fundacji Via Salutis.
Serdecznie zapraszamy :)
------------------------------------------------------
DOTYK TERAPEUTYCZNY
Dotyk to domniemana umowa terapeuty z klientem. Bycie terapeutą to bardzo odpowiedzialna rola. Dlatego, aby jakość szła w jednej parze z profesjonalizmem, a całość przekładała się na spójność w DOTYKU w tejże relacji, to właśnie terapeuta jest zobowiązany do spójności w predyspozycjach fizycznych, psychicznych i kompetencyjnych. Na wykładzie przedstawione zostaną zagadnienia związane z praca manualną związaną z dotykiem, masażem, leczeniem ciała i duszy.
Wykład poprowadzi: mgr Monika Szczotka
Profesjonalny trener biznesu w dziedzinie dobrego samopoczucia, dobrostanu, przywracania układu nerwowego do równowagi. Ekspert, terapeuta, masażysta twarzy.
--------------------------------------------------------
PRAWO SPADKOWE I TESTAMENTOWE
Zapraszamy na zajęcia z dziedziny "Prawa spadkowego i testamentowego", które odbędą się w sali rozpraw Sądu Rejonowego przy ul. Kościuszki 1 dnia 24 listopada 2023 r.
Zobaczycie Państwo w jaki sposób przebiega rozprawa dotycząca Prawa spadkowego, a po rozprawie Sędzia przedstawi podstawowe zagadnienia związane z dziedziczeniem, dziedziczeniem ustawowym, wskaże formy testamentu, zachowku itp. oraz odpowie na Państwa pytania.
Na ten wykład podzielimy się na dwie grupy ze względu na zbyt małe sale rozpraw by pomieścić całą naszą grupę.
Pierwsza grupa na godz.13.00, druga na godzinę 14.30. W sprawie podziału na grupy będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie.
--------------------------------------------------------
"WZMOCNIJ ODPORNOŚĆ"
Dnia 17 listopada 2023 r. o godz.13.30 zapraszamy Państwa na wykład "Wzmocnij odporność" z panią mgr Katarzyną Traczuk-Bernat.
Prezentacja skupi się na najważniejszych aspektach zwiększania odporności szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wokół nas gromadzi się miliony wirusów.
Wykład ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia dbania o odporność i dostarczenie uczestnikom informacji do podejmowania wyborów wspierających zdrowy styl życia jako sposobu na zwiększenie odporności i utrzymania lepszego stanu zdrowia.
-------------------------------------------------------
SZANOWNI PAŃSTWO,
Zapraszamy na wykład "Bezpieczeństwo osobiste w miejscu zamieszkania. Penalizacja zachowań w zakresie naruszenia bezpieczeństwa człowieka pod kątem zagrożeń jak też modeli zachowań", który odbędzie się dnia 20 października 2023 r. o godz. 13.30 w sali A36. z mgr Edwardem Polakiewiczem - emerytowanym policjantem, pracownikiem laboratorium kryminalistycznego, biegłego w zakresie badań daktyloskopowych, nauczycielem akademickim.
Podejmując wyzwania dnia codziennego nie zawsze zdajemy sobie sprawę z własnego bezpieczeństwa oraz wpływu na minimalizację zagrożeń. Dlatego też wykład poświęcony będzie zagrożeniom, które występują w dniu codziennym, ich rozpoznawanie, katalogowanie oraz podniesienie własnego bezpieczeństwa. Niemniej ważnym zagadnieniem jest wyjaśnienie wyrażeń ustawowych penalizujących określone zachowania niezgodne z prawem, np. różnice pomiędzy kradzieżą a kradzieżą z włamaniem, rozbojem a kradzieżą rozbójniczą, wypadkiem a kolizją, itp. Sprawą nadrzędną będzie również kształtowanie świadomości pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa osobistego oraz przedstawienie praw osób pokrzywdzonych i poszkodowanych.
----------------------------------------------------
Zapraszamy na wykład inauguracyjnych z okazji rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dnia 29.09.2023 r. o godzinie 13.30 w sali A36, który wygłosi dr Dariusz Wędzina - historyk sztuki, wykładowca Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Dyrektor Liceum Akademickiego.
Będziemy mieli możliwość wysłuchania pasjonującego wykładu na temat „Perły Sztuki Śląskiej”. Prelegent przeprowadzi nas przez świat pełen skarbów sztuki Dolnego Śląska, który mimo powojennej dewastacji i - niestety - także wielu zaniechań w czasach współczesnych, zachowało do dziś najwięcej zabytków w Polsce.
Sztuka Dolnego Śląska to w wielu przypadkach dzieła o europejskim znaczeniu i ponadregionalnym pięknie.
W trakcie spotkania z Państwem po raz kolejny wejdziemy w świat pełen niezwykłości sztuki i wciągających opowieści.
Serdecznie zapraszamy :)